Top 10 najzanimljivijih 3D štampanih stvari iz mjeseca avgusta

Najsvježije ideje i kreacije koje su oblikovale ovaj mjesec. Istražujemo primjere umjetnosti, medicine i tehnologije. 

Ovaj reddit koristnik je opisao svoje iskustvo sa 3D štampanim “gipsom” za ruku kojeg je izradila firma ActivArmor. Proces izrade imobilizacije se u ovom slučaju sastojao od grubog skena ruke iPhone telefonom sa LiDAR funkcijom te postavljanjem tradicionalnog gipsa. Na svu sreću, taj gips je bio privremeno rješenje jer je 3D štampana imobilizacija bila gotova za samo 4 dana. Otvorena rešetkasta struktura 3D štampanih imobilizacija poboljšava prozračnost, povećava udobnost i održava pokretljivost.

Prošlog mjeseca smo se upoznali sa proizvodjačima kaiševa i kopči, Austere MFG iz SAD-a. Kao i prošli put, i ovaj su zaključili da je 3D štampa idealno rješenje za njihove probleme. Kako su oni naglasili, ovaj pričvršćivač za njihovu industrijsku mašinu za šivenje im je omogućio da povećaju obim proizvodnje i smanje brzinu šivenja. Zvuči malo paradoksalno ali to funkcioniše tako što mogućava šivaćoj mašini da radi duže samostalno, što njima omogućava da počnu da pripremati sledeći remen za šivanje.

Kad smo već kod zakački, jedan kreator razvio je set sa ciljem da riješi čest problem pucanja zakački. Ove zakačke se sastoje od dijve ploče koje se sklapaju i imaju integrisane elastične poluge za poboljšanu izdržljivost zaključavanja. On nudi različite širine šnala, svaka dostupna u dvije varijante: jedna za krajeve traka sa slobodnim krajem i druga za krajeve traka sa petljom, omogućavajući raznovrsne primjene.

U jednom od naših prethodnih blog postova smo pisali o 3D štampanoj gitari nazvanoj “PrusaCaster“, i evo nas opet. Po sličnoj recepturi, ovaj stvaralac je pravio svoju verziju. Za razliku od prošle gitare, ova nema 100% printano tijelo nego koristi dijelove sa kit gitare. Izbor filamenata je bio HatchBox i OVV3D Rainbow filament što ovoj gitari daje unikatne boje koje se ne mogu sresti na ostalim primjerima.

Ono u čemu 3D štampanje briljira je izrada vrlo specifičnih funkcionalnih stvari. Ova kompanija je napravila adapter koji se montira na zadnju stranu monitora, noseći set specijalizovane opreme. Izrađen da se uklopi tamo gdje nijedno rješenje sa polica ne bi moglo, ovaj adapter je inovacija rođena iz potrebe.

YouTuber CamdenBowen se odlučio za izradu, ili, pokušaj izrade 3D štampanog gasnog motora. Za razliku od prošlih pokušaja, ovaj put uspješno dodaje par dijelova na motor, omogućavajući mu da radi. Pogledajte video i uvjerite se sami.

Kroz spoj vještine i tehnologije, umjetnik BATUR3D stvara siluete automobila koje zadovoljavaju estetske standarde. Kroz proces 3D printanja i preciznog šmirglanja, svaka površina postiže visoku glatkoću, a dodatak providnog premaza pruža zaštitu i ističe vizuelni sjaj.

Sistem za skupljanje prašine i opiljaka na CNC mašinama, izrađen kroz 3D printanje. Modularan dizajn omogućava prilagodljivost i laku montažu. Održava čistoću radnog okruženja, štiti korisnike od štetnih čestica. Povećava efikasnost rada i doprinosi održivosti.

U eksperimentima sa TPU i PLA materijalima, Drop.3D je došao na inovativnu ideju: štampanje  strukture nalik na tkaninu i pretvaranje u jedinstveni nakit. TPU pruža fleksibilnost, dok PLA dodaje boje i estetiku. Jednostavna kopča, mada potencijalno za unapređenje, osigurava siguran spoj. Jednostavan dizajn omogućava kombinovanje ova dva materijala sa jednim ekstruderom. Rezultat? Originalan nakit sa pričom.

Na početku ovog izdanja smo pisali o 3D štampanoj imobilizaciji za ljude, sad pišemo o protezi za pse. U centru ovog videa vodećeg tehnološkog influensera MKBHD je Cleo, pas koji je izgubio jednu nogu. Kompanija 3DPets, koja je specijalizovana za ove poduhvate je za ovog mališana izradila protezu koja zahvaljujući 3D skeniranju savršeno odgovara njegovom tijelu. U fokusu videa je i važnost prilagođavanja, prikazujući razne primjere odštampanih proteza i naglašavajući postepeni proces navikavanja životinje na njih. Takođe, razmatra se i mogućnost daljinske izrade proteza. Sve u svemu, tehnologija 3D printanja, predstavljena od strane MKBHD-a, donosi značajno poboljšanje kvaliteta života životinja poput Clea, omogućavajući im bolju pokretljivost i duži životni vijek.