Dan planete Zemlje: Ekološki Uticaj 3D štampanja

Dok slavimo Dan planete Zemlje, suočeni smo s potrebama za inovativnim rješenjima koja će podržati održivost naše planete. U ovom članku ćemo istaknuti načine na koje 3D štampa može podstaknuti inovacije u ekološkom dizajnu, fokusirajući se na razvoj ekološki prihvatljivih materijala i procesa proizvodnje.

Stvaranje Održive Budućnosti

Sačuvati naš planet postalo je jedan od glavnih izazova s kojima se suočava trenutno društvo. Proizvodnja se nalazi na čelu borbe protiv klimatskih promjena, što postaje evidentno prilikom analize zagađenja koje se stvara pri energetski intenzivnim procesima proizvodnje i transporta.

Iako je promjena mentaliteta teška i dugotrajna, ipak postoji niz inicijativa koje su razvijene s ciljem zaštite Zemljinih resursa. Aditivna proizvodnja predstavlja jednu od takvih inicijativa. Razlog leži u tome što 3D štampanje, po definiciji, uključuje dodavanje materijala za izgradnju dijela, što rezultira smanjenjem količine otpada. U tom smislu, ono je “zelenije” od drugih metoda proizvodnje.

3D štampanje također omogućava koncentraciju na lokalnu proizvodnju, čime se umanjuje potreba za transportom krajnjeg proizvoda. U čast Dana planete Zemlje, želimo predstaviti neke od ekološki prihvatljivih metoda 3D štampanja, kao i nekoliko zanimljivih projekata koje su stvorili korisnici online zajednice.

Inovativne Primjene Ekološkog 3D štampanja

Istraživanje područja ekološkog 3D štampanja otkriva mnoštvo inovativnih primjena koje značajno doprinose ekološkoj održivosti. Usvajanje zelenih praksi 3D štampanja predstavlja jedinstveni set izazova, ali se uz inovativna rješenja mogu prevazići. Jedna značajna prepreka je ograničen izbor materijala pogodnih za ekološku 3D štampu.

Na tržištu, primjećuje se sve veća upotreba recikliranih plastika i bioplastika iz svakodnevnog otpada od strane kompanija. Među preferiranim opcijama su filamenti koji sadrže reciklirana drvena vlakna i oni koji kombinuju štetne alge sakupljene iz industrijskog otpada. Dodatno, popularnost je stekao filament proizveden recikliranjem starih plastičnih flaša, što može biti izvodivo i kao DIY projekat.

Korištenjem ovih održivih materijala za 3D štampanje, možemo smanjiti naš uticaj na okolinu i krenuti prema održivoj budućnosti. Osim korištenja ovih materijala, također možemo reciklirati otpad od 3D štampanja i smanjiti ukupnu potrošnju plastike za jednokratnu upotrebu.

Pretvaranje otpada u materijale za 3D printanje

Kompanija 3DEVO, osnovana 2015. godine, razvila je SHR3D IT 2017. godine, uređaj sposoban da pretvori vaš plastični otpad u granule pogodne za 3D printanje. Pored toga, lansirali su mašinu koja omogućava da direktno kreirate svoj filament iz ovih granula. Ova kompanija nudi kompletan sistem koji korisnicima omogućava da sami kreiraju svoj materijal za 3D printanje.

SHR3D IT (Izvor: 3devo.com)

3D štampane klupe od recikliranog materijala

Print your City! je projekat kompanije The New Raw koji koristi 3D štampanje kako bi pretvorio otpad u klupe za javne prostore. Klupe se štampaju od plastičnih granula iz gradske otpadne plastike. Svaka klupa je prilagodljiva po obliku i veličini, a također se mogu dodati logo ili poruka. Program uspješno kombinuje proces recikliranja plastike s unaprijeđenjem estetike gradskih prostora, nudeći održivo rješenje za smanjenje otpada i kreiranje funkcionalnih i privlačnih javnih površina.

3D štampana klupa napravljena od otpada (Izvor: thenewraw.org)

3D štampani ram bicikla

Na kraju, predstavljamo Vam jedinstven projekat osobe koja je duboko uronjena u svijet 3D štampanja, neprestano istražujući nove mogućnosti ove tehnologije. Džejms Novak (James Novak), australijski industrijski dizajner i predavač na univerzitetu u Australiji, kreirao je ram bicikla koristeći tehnologiju 3D štampanja. Iako je u pitanju prototip, ovaj projekat nas inspiriše da aktivno koristimo ekološki prihvatljive načine transportacije kada god je to izvodljivo.