Bambu Lab A1 Mini: Odličan i pristupačan štampač, ali za koga?

Bambu Lab je ovim štampačem proširio svoju publiku. Odlična cijena, napredne funkcije i vjerovatno najbolji 3D štampač za početnike, svakako, ovo nije ono što su entuuzijasti očekivali.

Podnaslov

Sa svojom najnovijom ponudom, Bambu Lab je stvorio zaista izuzetan 3D štampač koji kombinuje inovacije i pritupačnost. U ovom članku istražićemo karakteristike i mogućnosti A1 Mini, kao i prateći AMS Lite, i dublje ćemo se pozabaviti razlozima zašto ovaj štampač ne izaziva toliko uzbuđenja medju entuzijastima kao njegov stariji brat.

Lako podešavanje i intuitivan korisnički interfejs

A1 Mini stiže potpuno montiran, unaprijed podešen i kalibrisan. To znači da korisnici mogu početi sa svojim prvim štampanjem već 20 minuta nakon otpakivanja. Štampač automatski obavlja sve kalibracione procese, uključujući Z-offset, nivelisanje podloge, prigušenje vibracija i podešavanje pritiska dizne za svaki novi print. Ovo eliminiše često dosadan proces ručne kalibracije i podešavanja, čineći A1 Mini zaista prijateljskim za početnike.

Svježe otpakovani A1 mini (Izvor: TheVerge)

Štampanje u boji sa AMS Lite

Jedna od glavnih karakteristika A1 Mini je njegova kompatibilnost sa sistemom AMS Lite. Princip rada isti je kao na prvom AMS-u, iako ima novu i vrlo važnu karakteristiku. AMS Lite ima opruge za namotavanje unutar držača špulne koje pomažu pri španovanju filamenta prilikom retrakcija. Ovo bi trebalo spriječiti zamršavanje, jedan od većih problema kod običnog AMS-a. Postoje neki nedostaci, glavni je što ne može koristiti fleksibilne filamente a  korisnici takođe pominju nedostatak kućišta za novi AMS Lite, ali svakako nećete štampati hidroskopične materijale na štampaču otvorenog tipa.

Bed Slinger

Sada, prelazimo na manje impresivan dio. Bambu Lab A1 mini je bedslinger, veličine 180x180x180mm. Za one koji znaju bilo šta o štampačima, ovo će biti jako razočaravajuće. Iako štampač omogućava brzo štampanje, postoji tačka posle kojoj počinjete da žrtvujete kvalitet. Pomjeranje podloge (i štampe) naprijed-nazad više puta u sekundi stvara efekat zvan “ringing” i “ghosting”. Bambu Lab je djelimično suzbio ovo koristeći kvalitetne metalne šine, čvrst okvir i akcelerometre, ali ne očekujte besprjekorni kvalitet štampe kao kod njihovih X1C ili P1P štampača

A1 mini pored AMS lite (Izvor: Bambu Lab)

Bez poop chutea

“Poop chute” je naziv koji su korisnici dali dijelu koji izbacuje višak materijala nakon promjene boje. Bez obzira na naziv, sistem je savršeno funkcionisao, usmjeravajući odbačenu plastiku izvan štampača. Obzirom na to da je ovaj štampač bedslinger, postizanje istog efekta bilo bi teže i povećalo bi cijenu. Ipak, postoji pametan sistem za čišćenje stare boje i čišćenje mlaznice, ali nedostaje pomenuti “poop chute”. Odbačena plastika sada leti unaokolo nakon izbacivanja. Većina će završiti na stolu (ili posudi) ispod dizne, ali neke će naći put i van stola ili još gore, na podlozi za štampanje. Zamislite ako jedna od njih padne u unutrašnjost 3D štampe…

Cijena

Vratimo se dobrim vijestima. Bambu Lab A1 mini košta, nećete vjerovati: 280 eura. Sjećate li se vremena kada niste mogli kupiti ni najosnovniji 3D štampač po toj cijeni? Doduše, ako želite i AMS Lite, trebaće vam dodatnih 150 eura, ali to je i dalje znatno jeftinije u poređenju s drugim opcijama za višebojnu 3D štampu (napomena: takvih opcija nema mnogo).

Zaključak:

A1 Mini sjajan 3D štampač i Bambu Lab nije razočarao. Iako ne možete očekivati da štampate funkcionalne dijelove od inženjerskih materijala, ovaj štampač nikada nije bio namijenjen za to. Namijenjen je za štampanje figurica i drugih izložbenih i ukrasnih komada. Odličan je za obrazovne ustanove i početnike, i s ovom cijenom, sigurno ćemo ga viđati tamo.